Турбуємося про фізичне здоров'я

Як навчати дітей мінної безпеки? (спільно до безпеки з ЮНІСЕФ)

Як говорити з дітьми про правила мінної безпеки? (поради від дитячого психолога, ЮНІСЕФ)

«Живі письменники. Як говорити з дітьми про війну та мир»: добірка книг для читання з дітьми від експертів та психологів 

Як безпечно допомогти дітям осмислити тему війни та миру: добірка книг із героями-тваринами від психологині Світлани Ройз 

Всеукраїнська програма ментального здоров'я «Ти як?» в межах ініціативи Олени Зеленської про важливість піклування про ментальне здоров'я, яке має перетворитися для українців на щоденну звичку (на сторінці запропоновані контакти, посилання, поради, продукти, техніки і методики, які допоможуть піклуватися про ментальне здоров'я – своє та людей поруч)

Як виЖИТИ під час війни та зберегти фізичне та психологічне здоров'я: путівник для дітей та дорослих (КПНЗ «Київська Мала академія наук учнівської молоді») 

Як зберегти фізичне здоров’я в умовах війни. Святослав Лінніков, експерт з громадського здоров’я

Фізичне здоров’я під час війни перебуває під особливою загрозою, а можливість отримання кваліфікованої медичної допомоги може бути обмежена. Тож підтримка фізичного здоров’я нині є першочерговим завданням. Ось кілька дієвих порад для цього:

1. Забезпечте запас необхідних ліків. В першу чергу необхідно подбати про ліки, які приймаються щоденно, наприклад інсулін, гормональні препарати, препарати для розрідження крові, антиретровірусна терапія. Запас варто мати із розрахунку на місяць. Не менш важливо забезпечити лікам необхідні умови зберігання, зазвичай важливим є температурний діапазон та вологість повітря.

2. Правильно підбирайте одяг. Особливо білизну. Вона має бути з натуральних тканин, щоб забезпечити відведення зайвої вологи та нормальну терморегуляцію. Принцип багатошаровості одягу забезпечує кращий захист від переохолодження. Дуже важливим є правильно підібране взуття. Воно не має бути тісним. Краще також уникати нового взуття, оскільки спочатку воно може тиснути та травмувати шкіру. Шапка, шарф та піднятий комір захистять від вітру та холоду.

3. В укритті заздалегідь слід подбати про місце для сидіння чи лежання, ізольоване від холодного бетону чи металу. Не спирайтеся спиною на холодний бетон і не лягайте на підлогу без утеплення, не знімайте взуття.

4. Зігрітися допоможе вживання теплого солодкого чаю, компотів чи какао. Від кави краще відмовитись через можливий сечогінний ефект. Безумовно, не варто вживати алкоголь.

5. Подбайте про запас чистої питної води. Не вживайте брудну та погано очищену воду – вона може стати джерелом кишкових інфекцій. Якщо у доступі лише не очищена вода, її слід прокип’ятити.

6. Дбайте про чистоту рук. Використовуйте санітайзери у разі неможливості мити руки. Крем дозволить захисту шкіру від пересихання та утворення тріщин, які можуть стати воротами для інфекцій.

7. Ретельно перевіряйте термін придатності харчових продуктів. Першими треба спожити продукти, що мають короткий термін зберігання. Відмовтеся від вживання прострочених продуктів, харчів, пакування яких пошкоджено, та таких, що мають ознаки цвілі та псування. Тривалий термін зберігання мають такі продукти:

Для маленьких дітей варто запастись зерновими продуктами швидкого приготування, а за можливості – готовими овочевими чи м’ясними пюре, які споживаються без підігріву та обробки.

8. В разі появи симптомів харчового отруєння – нудоти, блювання, появи діареї – рекомендовано отримати медичну консультацію та пити багато рідини.

9. За можливості, подбайте про необхідні щеплення для дитини та себе. Особливо актуальні сьогодні щеплення проти правця, оскільки в разі отримання травми існує ризик її забруднення та розвитку цього тяжкого захворювання. Дорослим необхідно оновлювати це щеплення кожні десять років. Якщо ви не робили цього, за можливості, зверніться до найближчого пункту первинної медичної допомоги або проконсультуйтесь зі своїм сімейним лікарем.

10. Намагайтесь дотримуватись дистанції від людей, що мають ознаки захворювання, і використовуйте захисну маску якщо самі маєте ознаки хвороби. Адже попри відсутність інформації в новинах, гострі респіраторні захворювання, а саме грип та COVID-19, не зникли.

І на останок – підтримуйте один одного та уникайте конфліктів. В єдності наша сила!

Чому важлива фізична активність під час війни. Поради від Центру громадського здоров'я. 

Фізичне здоров'я. Картки-поради (у межах «Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки» за ініціативою першої леді України Олени Зеленської представлені педагогами та психологами телеграм-каналу «Подбай про себе», підготовлені пресслужбою Міністерства освіти і науки України)